2014
Deti hasičmi
Dňa 21.05.2014 v popoludňajších hodinách v rámci výchovného pôsobenia a prevencie sa 35 žiakov ŠZŠ s MŠI v Medzilaborciach stali na chvíľu hasičmi. Zamestnanci Požiarneho zboru pod vedením Ing. Igora Polohu všetkým prítomným predviedli nezabudnuteľnú názornú ukážku práce požiarnikov.
Štyri hasičské autá boli veľkou atrakciou. Názorné ukážky sa týkali ukážky hasenia požiaru, vyprošťovanie zraneného po autonehode, poskytovanie prvej pomoci pri nehodách a úrazoch. V krátkej prednáške ich oboznámili aj s postupom práce pri rôznych kalamitách a pôvodniach. Upozornili ich taktiež na to, aby nezneužívali telefónne číslo, nehádzali kamene do áut, neskákali na autá a stále umožňovali plynulý prejazd vozidiel požiarneho zboru. V závere si všetci zaželali čím menej nehôd a požiarov. Deti odchádzali plné dojmov a krásnych zážitkov.
ŠZŠ s MŠI sa touto cestou chce poďakovať organizátorom akcie i pracovníkom Požiarneho zboru za ich ústretovosť a ochotu ukázať deťom časť ich náročnej a nebezpečnej práce.
Krása jesene prišla aj k nám
Jeseň je najlepší čas na prechádzky, relax, pohodu.
Je to čarovné obdobie dozrievajúcich plodov a zároveň aj melancholické obdobie, kedy sa príroda pripravuje na spánok, ochladzuje sa. V záhradkách dozrieva rôzne ovocie a zelenina Po horúcich letných prázdninových dňoch sa k nám vkráda pomalým krokom a zubatým úsmevom. Okrem sychravého počasia si pre nás pripraví koberec v podobe opadaného lístia. Všade okolo hýri množstvo farieb.
Pedagogický zamestnanci zo ŠZŠ s MŠI v Medzilaborciach v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti sa snažili formou vychádzky a besedy priblížiť deťom poznatky z oblasti zmeny v prírode v jeseni a plodody jesene. Pozbieranou úrodou zo školskej záhrady a iných nerastov z prírody sa rozhodli urobiť si výstavku i ochutnávku. Z nazbieraných plodov vyrobili rôzne postavičky, zvieratká i iné krásne veci. Výsledný efekt bol úžasný a všetci sa z výsledku svojej práce veľmi tešili. Odmenou pre usilovných bola ochutnávka pokrmov z nazbieraných plodov.
Leto a jeho nástrahy
Nádhernú jar každý rok vystrieda vytúžené leto. Nastáva čas letných prázdnin, dovoleniek a oddychu. Leto však prináša aj rôzne nástrahy v podobe horúcich dní, úrazov, kolapsových stavov, uštipnutí a v neposlednom rade infekčných i črevných chorôb.
V rámci prevencie a prežívanie letných dní v zdraví, zrealizovali pracovníčky Úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom, pre zamestnancov a detí z Detského domova na ul.kpt. Nálepku v Medzilaborciach prednášku na tému Civilizačné, infekčné ochorenia a zdravé stravovanie. Pre dospelých bola prednáška spojená s prezentáciou zameraná prevažne na ochorenia dnešnej doby, zvládanie stresu, zdravá výživa, pitný režim a predchádzanie chorobe špinavých rúk - žltačke. Pre deti bola prednáška realizovaná hravou formou spojená s názornými ukážkami. Deťom zdôrazňovali ako sa správať a chrániť pri vode, v prírode, ako poskytnúť prvú pomoc pri úrazoch, uštipnutí, ako sa stravovať v a dodržiavať pitný režim v horúcich letných dňoch. Prednáška vhodne a aktuálne naplánovaná, zaujímavá a v neposlednom rade poučná. V závere pracovníčky odpovedali na otázky, ktoré zaujímali dospelých i deti.
Nezabúdajú na nás...
Aj v dnešnej dobe sa nájdu ľudia, ktorí dokážu myslieť na ostatných. Na deti z detských domovov si väčšinou spomenú iba v predvianočnom čase. Kto si počas celého roka spomenie na deti bez rodičov? Na deti zatvorené za oknami detských domovov, ktoré teplý domov ani lásku rodičov nemajú?
Veľkým prekvapením pre deti z detského domova na ul. Kpt. Nálepku v Medzilaborciach bolo, keď si na nich 29.04.2014 spomenuli študenti SOŠ AW v Medzilaborciach a pripravili pre nich zábavno-športové popoludnie. Toto podujatie ,,Mladá generácia športovcov", študenti zrealizovali na základe malého projektu KomPrax, ktorý je podporený z Európskeho sociálneho fondu- Kompetencie pre mladých, ktorý organizuje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže. Za pár hodín vyzdobili telocvičňu strednej školy a pripravili rôzne súťažné stanovišťa. Krásne slnečné počasie umožnilo športové aktivity vykonávať aj vonku na ihrisku. Športové súťaže boli pripravené pre všetky vekové kategórie detí, taktiež boli rozdelené pre chlapcov a dievčatá. Každá športová aktivita bola odmenená sladkou odmenou. Na posilnenie bolo pripravené malé občerstvenie a nezabudli ani na pitný režim. Športové popoludnie sa nieslo v duchu dobrej nálady, zábavy, potešenia, deti nadviazali nové priateľstvá a 46 detí bolo odmenených diplomami, odniesli si aj krásne vecné ceny. 46 detí spolu s vychovávateľmi zažili neopakovateľný deň, na ktorý budú mať krásne spomienky.
Noc s Andersenom v školskej knižnici
Noc s Andersenom v školskej knižnici
Rozprávky sú spoločníkmi ľudí už tisíce rokov. Vyjadrujú obraz života, túžob a snov prostého človeka. Svet rozprávok je vybájnený. Ponárame sa nimi do sveta fantázie a vždy v nej zvíťazí dobro nad zlom.
Do takého sveta rozprávok a fantázie, uviedli svojich žiakov I. st. v Základnej škole na Komenského ulici v Medzilaborciach, aj ich pani učiteľky Mgr. Opudová, Mgr. Holienčíková a Mgr. Mihaličová. Pripravili pre nich noc plnú rozprávok a prekvapení.
04.04.2014 žiaci počas rozprávkovej noci zažili neobvyklé veci. Okrem nocovania v,,spacákoch"si až do neskorej noci čítali, počúvali a dramatizovali rozprávky. Nechýbalo ani hľadanie pokladu rozpravkára H. CH. Andersena, pričom ich poriadne vyľakalo strašidlo. V noci, za svetla bateriek, si žiaci rozvešali na ,,rozprávkový strom" svoje najtajnejšie želania.
Na večeru všetkým chutila šunková pizza. Celá akcia sa niesla v duchu zábavy a dobrej nálady. Domov si každý žiak odniesol Certifikát o absolvovaní rozprávkovej noci v knižnici.
Sú vystavení riziku...
Deti z detských domovov sú najviac zraniteľné po opustení jeho brán. Ochranné krídla, ktoré dovtedy držali stráž nad týmito deťmi sa strácajú a práve oni sú vystavení najväčšiemu riziku zneužívania rôzneho druhu.
Práve na túto tému dňa 30.10.2014 realizoval detský domov Dlaň prednášku na tému Obchodovanie s ľuďmi. Táto téma je neustále aktuálna a deti odchádzajúce zo zariadenia sú ľahkou korisťou. Obchodovanie s ľuďmi sa považuje za najvýnosnejší a zároveň najrýchlejšie sa rozvíjajúci druh organizovanej trestnej činnosti. Jeho rast je často podmienený nedostatkom pracovných príležitostí, slabé sociálne prostredie, nízka vzdelanostná úroveň a v našom prípade hlavne to, že vstup detí do života bez pomoci priateľov či rodiny je ľahko zneužiteľné. Lákané sú prevažne na "dobré platené práce", v zahraničí. Príslušníčka PZ z Humenného po krátkej prednáške púšťala deťom DVD záznamy s autentickými výpoveďami ľudí, ktorí sa ocitli v takejto situácii. Po vzhliadnutí dokumentu nasledovala voľná debata, v ktorej odznievali otázky k tejto téme a na ktoré p.Čopanová s trpezlivosťou odpovedala.
Na záver každý z prítomných dostal náramok s telefónnym číslom pomoci ľuďom v núdzi, prívesky na mobil i letáčiky so základnými informáciami k prednášanej téme. Veríme, že až tieto deti opustia brány detského domova budú v živote obozretní a vyhnú sa takýmto nástrahám.
Výmenný pobyt Slovensko - Poľsko
Výmenný pobyt Slovensko - Poľsko
Kým pre všetky školopovinné deti sa školský rok začal rovnako, šesť detí z detského domova Dlaň v Medzilaborciach si prázdniny predlžilo ešte o celý týždeň. V mesiaci marec sa uskutočnil prvý výmenný mládežnický pobyt pre deti a mládež od 13 do 17 rokov Slovensko - Poľsko - Litva.
Začiatkom mesiaca september sa realizoval druhý ročník mládežníckeho výmenného pobytu Slovensko - Poľsko. Záštitu nad týmto pobytom mal EU ERASMUS a aj tentoraz bol venovaný deťom zo sociálne slabších rodín a znevýhodneného sociálneho prostredia. Tento pobyt bol sústredený v rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava. Aj tento krát za symbolický poplatok nezabudnuteľné dni deti trávili v hoteli EUROBUS, kde mali zabezpečené ubytovanie, celodennú stravu, lekársku starostlivosť a nespočetné množstvo aktivít rôzneho druhu.
Pobytu sa zúčastnilo 54 mladých ľudí zo Slovenska a Poľska. Aktivity boli vedené zážitkovou formou. Cieľom bolo propagovať outdoorové aktivity a šport ako spôsob propagácie zdravého životného štýlu. Ďalším z cieľov bolo posilnenie sociálnej inklúzie a participácie mladých ľudí so špecializovanými potrebami i mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Základom celého pobytu bolo taktiež rozvíjať kľúčové kompetencie mládeže ako napr. tvorivosť, vytrvalosť, sebavedomie, efektívna komunikácia a riešenie problémov. Deti sa zúčastňovali aktivít, ktoré boli vedené skúsenými lektormi a to: cvičenie v bazéne, hranie rolových hier, diskusné aktivity, interkultútne aktivity, cvičenia zumby a taekwonda. Tento pobyt mal multikultúrny charakter a deti sa dorozumievali aj tentoraz rôznymi spôsobmi.
Deti zo Slovenska prezentovali svoju kultúru v speve, tancoch a výrobkoch, ktoré si doniesli na pobyt. Pri spoločných stretnutiach a diskotékach reč nebola prekážkou. Deti nadviazali nové priateľstvá, čo bolo badateľné pri rozlúčke, kde mnoho z nich vyronilo aj slzičku.
Krásne a nezabudnuteľné spomienky ostanú v detských srdiečkach, ktoré sa tešia už na tretí ročník výmenného pobytu, ktorý by sa mal realizovať u našich blízkych susedov v Poľsku.
Popoludnie ku Dňu žien
Žena je prekrásne umelecké dielo, ktoré má viacero podôb, a život na Zemi by bol bez nej bezcenný. Žena, ako nositeľka života má byť uctievaná po celý rok. Aj keď tento sviatok pomaly vytláča Deň matiek, stále je zachovávaná táto krásna dlhoročná tradícia.
Veľká vďaka nás žien patrí predovšetkým mužom, ktorí zachovávajú ,či už v rodinách, školách, úradoch aj iných inštitúciach túto úctu voči nám. Krásnym príkladom je aj naše mesto Medzilaborce. Pod záštitou mestského zastupiteľstva a primátora mesta Ing. Ivana Soleja sa dňa 14.03.2014 konalo zábavno-športové popoludnie. Zamestnanci CVČ zorganizovali ku Dňu žien volejbalový turnaj, na ktorom sa zúčastnilo 8 družstiev. Tvorili ich prevažne ženy zo škôl, úradov, detských domovov a ďalších organizácií.
Mottom stretnutia nebolo zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Po jeho skončení a vyhlásení výsledkov nasledovalo malé pohostenie, kde primátor mesta osobne odovzdal každej z prítomných žien krásny kvet. Za všetky ženy ďakujeme.
Zážitky z prázdnin
V živote je len pár nezabudnuteľných zážitkov. Pre všetky školopovinné deti sú to letné prázdniny.
Keď školy zatvárajú svoje brány, zamestnanci v detskom domove pracujú na plné obrátky. Všetci sa podieľajú na vytváraní pestrého programu pre deti počas týchto letných dní. Každodenné aktivity, výlety, tábory, pobyty pri vode a stanovačky boli súčasťou prázdninových dní. V lone krásnej panenskej prírody v neďalekej obci Kalinov, 20 detí z detského domova Dlaň na ul. Kpt. Nálepku v Medzilaborciach trávilo dva týždenné pod stanmi. Do týchto stanových táborov boli vybratí iba chlapci a samozrejme pod dozorom chlapov.
Kalinov sa zapísal do dejín ako prvá oslobodená obec v Československu. Je to rusínska obec, nachádza sa v blízkosti štátnej hranice s Poľskom. Okrem krásnej prírody je v obci postavený pomník padlým hrdinom v druhej svetovej vojne, v obci pri cirkvi stojí 300-ročná lipa, nachádza sa tam aj Dom Slovanov. Každoročne sa v obci usporiadáva beh vďaky, mieru a svornosti Kalinov - Prešov - Vejnár až Banská Bystrica. V obci sa nachádza aj Domov sociálnych služieb.
V lone prírody sa snažilo mužské osadenstvo pokúsiť sa spraviť z chlapcov aspoň trochu chlapov. Pobyt v prírode bol zameraný predovšetkým na zvyšovanie športovej zdatnosti u detí. Výletmi do okolitých lesov spoznávali zvieratá žujúce v lese, rastliny a cestou do tábora mali možnosť nazbierať si lesné plody a huby, ktorých bolo toho roku neúrekom. V športových aktivitách sa venovali cykloturistike, šplhaniu na lane, futbalové zápasy i nočný Bobrík odvahy. Počas dvoch týždňov pobytu zažili nielen pekné počasie, ale i búrky. Bez výdobytkov modernej techniky /elektriny, TV a mobilov/ a umývania sa v potoku deti vydržali celé dva pobyty bez reptania. Pri "večnom ohni", ktorý horel bez prestania deň a noc deti strávili nezabudnuteľné chvíle radosti a možno i strachu. Stanové tábory sú v detskom domove dlhoročnou tradíciou, aj keď s chlapcov nespravia hneď "chlapov", aspoň si vyskúšajú život v "divočine".
Ďalším nezabudnuteľným pobytom počas letných prázdnin pre deti z detského domova bol taktiež dvotýždenné pobyty na chate, v rekreačnej oblasti Domaša - Nová Kelča. Krásne slnečné dni sa striedali s daždivými. Bolo potrebné vymýšľať taktiež rôzne aktivity a program pre deti. Zážitky z prázdnin ostanú v spomienkach detí najmenej do ďalších letných prázdnin.
Ďakujeme za trojkolky
Ďakujeme tým, ktorí na nás nezabúdajú
Sú ešte ľudia, ktorí pracujú v rôznych nadáciach a nezabúdajú na deti z detských domovov. Jednou z takých to nadácii je aj ECO TEXTIL, ktorá deťom v detskom domove spríjemnila letné prázdninové dni.
Cieľom nadácie ECO TEXTIL je všestranne pomáhať deťom a mládeži s postihnutiami rôzneho druhu. Od októbra 2013 zahajuje nadácia ECO TEXTIL realizáciu nového programu "Trojkolka pre postihnutých". Tri bicykle putovali do nášho detského domova Dlaň v Medzilaborciach, začo sme veľmi vďační.
Heslo nadácie ,,Od Vás pre Vás" určuje výnimočnosť pôsobenia. Jedná sa o jednoduché pravidlo. Ľudia vyhadzujú prebytočné odevy do kontajnerov s logom ECO TEXTIL umiestnených vo väčšine slovenských miest a obcí. Pre obyvateľov je to možnosť bezplatne sa zbaviť odpadov a zároveň urobiť niečo pre čistejšie životné prostredie. Opotrebované nadbytočné odevy nie sú odvážané na skládky, ale sú 100% recyklovateľné. Časť zisku zo spracovania takto získaného textilu predáva firma Wtórpol na účet svojej nadácie. Takto sa zbavuje nadbytočných odevov a pri tom vlastne pomáha postihnutým deťom.
Prispejte aj vy svojim nepotrebným šatstvom a pomôžte dobrej veci...
Radosť z dovezených bicyklov v očiach týchto detí bola neopísateľná. Trojkolka je vyrábaná ako doplnok dopravných rehabilitačných pomôcok. Zachováva všetky znaky bicykla ako najjednoduhšieho dopravného prostriedku a jeho kladného vplyvu na kondíciu a rehabilitáciu. Umožňuje samostatnú jazdu ľuďom telesne postihnutým, osobám s poruchami rovnováhy, starším a menej pohyblivým. Cena trojkolky sa pohybuje okolo 600 eur. Za všetky deti ,,Ďakujeme".